Neden Bilkent EM Bölümü?

1)  GÜÇLÜ AKADEMİK YAPISIYLA  

Eğitim Kalitesi: Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü, tüm dünyadaki mühendislik fakültelerinin eğitim kalitesini belirleyen ABET (Accreditation Board of Engineering and Technology) adlı kuruluş tarafından en seçkin ABD üniversiteleriyle aynı düzeyde eğitim verildiğini gösteren tam akreditasyona uygun bulunmuş Türkiye’deki ilk mühendislik bölümüdür. Bölümümüz ayrıca, ABD dışında dünyada bu akreditasyonu almış ilk 6 kurum arasında yeralmıştır. Bu özelliği ile Türkiye’deki diğer endüstri mühendisliği bölümleri arasında lider konumunu daha da sağlamlaştırmış, uluslararası alanda itibarını artırmış ve yurtdışındaki üniversitelerin dahi örnek aldığı bir konuma gelmiştir.

Güçlü Bir Öğretim Üyesi Kadrosu: Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencileri, araştırmaları ve yayınlarıyla uluslararası üne sahip öğretim üyesi kadrosu tarafından özenle yetiştirilir. Dünyanın en iyi üniversitelerinden eğitimini almış ve yurt dışı deneyimli öğretim üyeleri bilimdeki son gelişmeler ışığında ve en ileri teknolojileri kullanarak öğrencilerimizi gerçek hayata hazırlar. Örneğin bazı derslerimiz öğrencilerimiz tarafından daha iyi takip edilsin ve istedikleri zaman tekrar tekrar dinlenebilsin düşüncesiyle derslerin videolari internete konmuştur. Ders videoları için tıklayınız.

Bilimsel Çalışma Olanağı: Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünün en çarpıcı özeliklerinden biri de araştırmaya ve bilim insanı yetiştirmeye verdiği önemdir. Bölümümüz kurulduğu yıldan beri üstün başarılı öğrencilerine isterlerse öğretim üyeleriyle beraber birebir bilimsel araştırma yapma olanağı sunmaktadır. Bu sayede birçok öğrenci daha lisans eğitimlerine devam ederken bilimsel çalışma yapma ve akademik yaşam deneyimi kazanma şansını yakalamaktadır. Öğrencilerimizin yapmış oldukları çalışmalar çeşitli kongre ve sempozyumlarda sunulmakta ve bazıları makale olarak dünyanın saygın bilimsel dergilerinde yayınlanmaktadır.

Lisans eğitimlerinde bilimsel araştırma deneyimi kazanan öğrencilerimiz, mezun olduktan sonra çok başarılı akademik kariyerler sürdürmektedirler. Örneğin, US News and World Report dergisinin 2008 yılında yaptığı sıralamaya göre ABD’nin en iyi 25 mühendislik fakültesinin Endüstri Mühendisliği ve Yöneylem Araştırması bölümlerinde ve en iyi 25 işletme fakültesinin Operasyon Yönetimi ve Üretim gibi ilgili alanlarında çalışan Türkiye eğitimli 29 öğretim üyesinden 17 tanesi Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde eğitim görmüştür.

Seçmeli Ders Zenginliği: Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencilerine farklı alanlarda uzmanlaşma olanağı sağlayacak çok sayıda ve çeşitte seçmeli ders alma imkanı sunar. Bu sayede öğrencilerimiz çeşitli sektörlerde ve iş alanlarında rahatlıkla çalışabilecek nitelikte bir endüstri mühendisi olarak mezun olurlar. Bunun yanısıra, farklı fakültelerden alınan seçmeli derslerle öğrenciler ilgi alanlarında kendilerini geliştirerek disiplinler arası bir bakış açısı kazanırlar.

Laboratuvar, Kütüphane ve Diğer Olanaklar: Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümü öğrencilerinin eğitimi ve araştırma yapabilmeleri için en ileri bilgisayar ve diğer labaratuvar donanımlarına sahiptir. Bölümümüze ait Üretim Sistemleri, Robotik Sistemler ve Esnek İmalat Sistemleri Laboratuvarları lisans eğitiminde etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Yılda 3 milyon dolarlık yeni kitap alımı ve elektronik birçok kaynağa ulaşım imkanıyla Bilkent Kütüphanesi Türkiye’nin en zengin ve güncel kütüphanelerinden biridir.

2)  İŞ DÜNYASINDAKİ ETKİSİYLE

Kariyer Yolu: Bölümümüz her yönden donanımlı mezunları ile iş dünyasında bir marka haline gelmiştir. Bölüm mezunlarımız, stajlarda ve işe alımlarda daima Türkiye’nin en tercih edilen mezunları arasındadır. Mezunlarımız, Bilkentli olmanın farkı sayesinde girdikleri her çevrede başarıları ile dikkat çekerek alanlarında üst pozisyonlara hızla yükselirler. Birçoğu daha diplomasını almadan iş teklifi alan mezunlarımızın tamamı en iyi koşullarda iş yaşamına atılır.

Projelerle Gerçek İş Yaşamı Tecrübesi: Bölümümüz Türkiyede üniversite-sanayi işbirliğine en çok önem veren mühendislik bölümlerinden biridir. Bu kapsamda 1994’ten beri bölümümüz, Türkiyenin en seçkin şirketlerine öğrencileriyle birlikte toplam 418 proje gerçekleştirmiştir. Projelerimiz ekonomiye bugüne kadar toplamda 10 milyon dolarlık katkı sağlamıştır. Bu projeler öğrencilerimize hem derslerde öğrendikleri akademik bilgileri uygulama fırsatı vermekte hem de onlara mezuniyet öncesi çok değerli gerçek hayat deneyimini kazandırmaktadır. Ayrıca öğrencilerimizin yapmış oldukları bu projeler bir kitap halinde yayımlanarak iş ve sanayi dünyasının kullanımına sunulmaktadır. Şimdiye kadar yapılmış bazı projeler ve proje fuarı tanıtım filmi için tıklayınız.

3)  SOSYAL VE KÜLTÜREL ORTAMIYLA 

Üyesi Olduğumuz Uluslararası Birlikler: Öğrencilerimiz; değişim programları, öğrenci kulüpleri, yurtdışı öğrenci organizasyonları ve canlı kampüs hayatıyla öğrencilik yıllarını en güzel şekilde keyifle yaşar. Avrupa’nın 23 farklı ülkesinde öğrenim gören endüstri mühendisliği öğrencilerini tek bir çatı altında toplayan ESTIEM (European Students of Industrial Engineering and Management) sayesinde bölümümüz öğrencileri farklı kültürlere sahip Avrupalı öğrencilerle beraber uluslararası projelerde çalışır, onlarla keyifli anlar paylaşır ve ses getirici pek çok işe imza atarlar. 25 yıllık bu birlikteliğin son 3 senedir en aktif üyesi olarak Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği seçilmektedir.

Dünya’nın en büyük profesyonel endüstri mühendisliği topluluğu IIE’nin (Institute of Industrial Engineering) Türkiye’deki ilk ve tek üyesi olan bölümümüz, hem akademik hem de sosyal yaşam konularında ülkemizdeki diğer endüstri mühendisliği bölümlerine öncülük etmektedir.

Öğrenci Kulüpleri: Öğrencilerimizin büyük bir çoğunluğu üniversite genelindeki 30’un üzerindeki öğrenci kulüplerinde aktif roller almaktadırlar. Türkiye’nin en aktif öğrenci kulüplerinden biri olan Bilkent Endüstri Mühendisliği Operational Research ile öğrencilerimiz renkli ve eğitici bir üniversite hayatı yaşarlar. Gerçek yaşama bu sayede erken atılan öğrencilerimiz gerek sosyal ilişkilerinde gerekse iş yaşamında başarılı olmak için gerekli tecrübeye sahip olurlar.

Profesyonel Destek: Öğrencilerimizin akademik yaşamlarının rahat ve  başarılı bir şekilde geçirmeleri için gerekli olan destek ve imkanlar bölümümüz tarafından sağlanmaktadır. Örneğin, bölümümüz profesyonel öğrenci koordinatörü yeni gelen öğrencilerimizin akademik hayata ve üniversite yaşantısına daha kolay uyum göstermesinde yardımcı olur. Ayrıca bölümümüz öğretim üyeleri öğrencilerimize eğitim hayatları boyunca akademik konularda danışmanlık yaparak, gelecek hedeflerine ulaşmak için eğitim programlarını şekillendirmelerine yardımcı olur.  Üniversite kariyer merkezi öğrencilerimizde kariyer bilincinin oluşmasında ve onların ilgi alanlarına göre daha rahat iş bulabilmelerinde yardımcı olmaktadır.

4)  DÜNYAYA AÇILAN KAPI OLMASIYLA

Uluslararası üne sahip bölümümüz öğretim üyeleri yurt dışındaki meslektaşlarıyla sürekli olarak işbirliği içindedir. Bölümümüz, öğrencilerimiz için pek çok yurtdışı fırsatları sunmaktadır. Mezunlarımızın önemli bir bölümü dünyanın aralarında Stanford, Harvard, Columbia, Princeton, Chicago, Pennsylvania, INSEAD, MIT, Berkeley gibi en iyi üniversitelerinde bulunduğu okullarda akademik kariyerlerine devam etmektedirler. Öğrencilerimiz en seçkin Amerika ve Avrupa üniversitelerinde yüksek lisans ve doktora programlarına Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu olma farkı sayesinde rahatlıkla kabul edilmektedirler. Öğrencilerimiz eğitimleri boyunca da gerek değişim öğrencisi olarak gerekse staj yapmak için ABD ve Avrupa’nın en iyi üniversite ve kurumlarına gitmektedirler. Bu kapsamda bölümümüzün yurt dışında 50 civarında okulla öğrenci değişim programı vardır.

magnifiercross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram