Yaz Stajları

Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü olarak öğrencilerimizin, ikinci ve üçüncü sınıf sonrası olmak üzere, öğrenim programları sırasında iki kez staj yapmalarına fırsat tanıyoruz. Stajlar ile öğrencilerin, derslerde öğrendikleri teorik bilgilerin uygulama alanlarını görmelerini, endüstri mühendisliğini yakınen tanımalarını ve mezuniyet öncesi edindikleri tecrübe ile iş hayatına daha donanımlı çıkmalarını amaçlıyoruz. Bunun sonucu olarak, öğrencilerimizin staj süresince sözlü ve yazılı iletisim konusunda birçok kazanımlar elde ettiklerini ve iş dünyasindaki kişiler ile profesyonel bağlantılar geliştirdiklerini gözlemliyoruz. Hatta, birçok öğrencimiz staj yaptıkları bu şirketlerden, üniversiteden henüz mezun olmadan iş teklifi alıyor.

Her öğrencinin onlara sağladığımız bu staj deneyiminden en iyi şekilde faydalanmasını hedefliyoruz. Bu amacla, iki öğretim üyesinden oluşan grubumuz staj ile ilgili koordinatörlük işlerini yürütüyor. Sene içerisinde düzenlediğimiz toplantı ve panellerle, öğrencilerimizin staj konusunda bilinçlenmelerini ve stajlarından en çok kazanımı elde etmelerini sağlıyoruz. Her yıl 300 kadar öğrencimiz gerek yurtiçinde, gerekse yurtdışında stajlarını başarıyla tamamlıyor.

Öğrencilerimiz, ilgi alanlarına göre çok geniş bir yelpazede sıralanabilecek sektör ve şirketlerde staj yapma imkanını bulabiliyorlar. Geçmiş senelerde staj yapılan sektörler; imalat, sağlık hizmetleri, telekomunikasyon, inşaat ve savunma sanayi gibi alanlarda çesitlilik arzediyor. Arçelik, Beko, Coca Cola, Doğadan, MAN, Merrill-Lynch, Procter and Gamble, Renault, Tepe Knauf, Tofaş, Toyota, Türksat, Unilever, Ülker, Vestel gibi büyük kuruluşlarda staj yaparak, yine bu ve benzeri saygın şirketlerde mezuniyet sonrasında hemen göreve başlayan birçok öğrencimiz var.

Doç. Dr. Özlem Çavuş İyigün (IE399)

Dr. Nil Şahin (IE299)

Staj Koordinatörleri

Stajlar hakkında detaylı bilgiyi aşağıdaki bağlantılardan elde edebilirsiniz:

IE299: https://courses.ie.bilkent.edu.tr/ie299
IE399: http:/courses.ie.bilkent.edu.tr/ie399


Stajımı Mercedes-Benz Türk Aksaray Fabrikası’nda tamamladım. Firmanın kalite kontrol yöntemlerini geliştirmeye yönelik bir proje ekibiyle çalıştım. Bu sayede kişisel iletişim becerilerimi iyileştirdim ve çalışma hayatı hakkında deneyim sahibi oldum. Stajın mezuniyet sonrası için kararlarımı yönlendireceğini düşünüyorum.

Derya Sever
Endüstri Mühendisliği
2007 Mezunu


Yaz stajımı Procter& Gamble (P&G) Tedarik Zinciri Departmanı’nda yaptım. Stajım esnasında, yeni kurulmakta olan Gillette sevkıyat sisteminin yetersizliklerini analiz ederek sorunlara çözümler üretip uygulamak amaçlı projede çalıştım. Alanında saygın hocalardan aldığım derslerin yanı sıra proje temelli programıyla Bilkent Endüstri’de aldığım çok yönlü eğitim, stajım sırasında yenilikçi fikirler üretirken ve sistem tasarlarken bana çok yardımcı oldu. Bunun yanı sıra, Bilkent’de yaptığımız projeler sırasında iş dünyasında da gerekli olduğunu gördüğüm ekip çalışması, proje yönetimi gibi konularda yeteneklerimi geliştirme şansına sahip oldum. Bu sayede derslerde öğrendiğim çözüm metotlarını iş yaşamında da kolaylıkla uyguladım. Stajım sırasında yaptığım çalışmalar sonucu, önceden belirlenen hedeflere ulaşılması P&G tarafından takdir edildi ve mezuniyet sonrasında çalışmak üzere iş teklifi aldım.

Tahir Ekin
Endüstri Mühendisliği
2007 Mezunu

magnifiercross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram