2018-2019 Akademik Yılı, Bilkent Endüstri Mühendisliği 17. Proje Fuarı ve Yarışması Sonuçları:

  • Birincilik ödülü: DHL işbirliği ile gerçekleştirilen “Depo Tasarımı ve Yönetimi için Karar Destek Sistemi Geliştirilmesi ” projesi.  (Beste Akbaş, Ahmet Taha Aydemir, Merve Doğanbaş, Muhammed Buğra Ertuğrul, Zeynep Hüma Kaplan, Arda Namlı, Serkan Turhan)
  • İkincilik ödülü: GlaxoSmithKline (GSK) işbirliği ile gerçekleştirilen  “Talep Tahmini ve Stok Eniyilemesi için Karar Destek Sistemi Tasarımı” projesi.  (Hüsameddin Deniz Barın, Bora Beyter, Pelin Gülleroğlu, Ezgi Şahin, Duygu Söylemez, Zeynep Merve Topaktaş, Caner Türkseven)
  • Üçüncülük ödülü: Eti Gıda işbirliği ile gerçekleştirilen “Müşteriye Özel Promosyon Stratejisi Belirlemeye Yönelik Etkin Karar Destek Modeli Tasarımı” projesi.  (Alper Demircioğlu, Havva Büşra Dişli, Seyit Emre Düzoylum, Deniz İrem Karazeybek, İlhan Cem Mirzaoğlu, Efe Sertkaya, Başak Ulutaş)

2017-2018 Akademik Yılı, Bilkent Endüstri Mühendisliği 16. Proje Fuarı ve Yarışması Sonuçları:

  • Birincilik ödülünü; Eti Gıda işbirliğiyle gerçekleştirilen “Modern Kanal Tanzim Teşhir Personeli İçin Çizelgeleme ve Rotalama Sistemi Geliştirilmesi” projesi,
  • İkincilik ödülünü; Coca Cola İçecek işbirliğiyle gerçekleştirilen “Kentsel Teslimat İhtiyaçlarına Yanıt Verecek Proaktif ve Sürdürülebilir Lojistik Sistemi Tasarımı” projesi,
  • Üçüncülük ödülünü; BSH işbirliğiyle gerçekleştirilen “Ürünlerin Kümeleme Analizi ile Gruplandırılması ve Depolara Atanması” projesi aldı.

2016-2017 Akademik Yılı, Bilkent Endüstri Mühendisliği 15. Proje Fuarı ve Yarışması Sonuçları:

  • Birincilik ödülü: Sıcak Satış Araçları Yükleme Optimizasyonu (Sarper Aydın,Saltuk Buğrahan Demir, Melda Dikici ,Özgü Kokal , Merve Musubeyli ,Özgür Özel)
  • İkincilik ödülü: Sürdürülebilir Nakliye Sistemi Tasarımı (Tayfun Aydoğdu, Alican Boz,Melis Çolak,Deniz Özmısır,İrem Yaprak Utku)
  • Üçüncülük ödülü:  Talep Tahmini ve Depo Optimizasyonu (Gül Çulhan,Volkan Demir,İpek Gezer,Pelin Keşrit,Kemal Doğukan Sağbaş,Osman Can Sulu)

2015-2016 Akademik Yılı, Bilkent Endüstri Mühendisliği 14. Proje Fuarı ve Yarışması Sonuçları:

  • Birincilik ödülü: Sıcak Satış Sistemi Lojistik Optimizasyonu (Z.Y.Beşik, B.Erman, D.B.Karakoç, Y.J.Mızraklı, U.Müdüroğlu, E.Yanık )
  • İkincilik ödülünü: Bağışların Etkin Kullanımı için Şubeler Arası Yönetim Planlaması (S.Boz, S.Kaldırım, B.Kaycıoğlu, B.E.Oruç, E.Özbay, M.Yavuz)
  • Üçüncülük ödülünü:  İç Lojistik İş Yükü Dengelemesi ve İş Ataması (İ.Altuğ, I.Ergin, C.Güner, M.Şahin, E.Ulu, A.B.Yüzbaşı)
  • En Başarılı Poster ödülü: Sıcak Satış Sistemi Lojistik Optimizasyonu (Z.Y.Beşik, B.Erman, D.B.Karakoç, Y.J.Mızraklı, U.Müdüroğlu, E.Yanık )

2014-2015 Akademik Yılı, Bilkent Endüstri Mühendisliği 13. Proje Fuarı ve Yarışması Sonuçları:

  •  Birincilik Ödülü: Pegasus, Uçak Kullanımı ve Zamanında Kalkış Performansını İyileştiren Tarife Çizelgelemesi

(B.Burçak, K.Yavuz, A. Karatepe, A.A. Şenol, H. Şentürk, O.R. Karaaslan)

  • İkincilik Ödülü: AnadoluJet, Dalga Modeli Entegre Edilmiş Uçuş Çizelgeleme Optimizasyonu

(O.C. Aydın, V.G. Gündüz, A. Karakaya, B.Kayman, B.Şahin, Ç.G. Koca)

  • Üçüncülük Ödülü: Eti Gıda, Perakende Lojistiğinde Depo Süreçlerinin Optimizasyonu

(H.Akın, K.Başaran, C.Can, A.Canbaz, C.I. Doğru, Y.B. Ezilmez)

  • En Başarılı Poster Ödülü: Yunus Market, Vardiyaların Personel Planlaması ve Personelin İşten Ayrılma Hızı Tahmini

(N.Esen, M.Kusdoğan, C. Ökten, A.Suyabatmaz, S.N. Salyador, A.Şenel)

 

2013-2014 Akademik Yılı, Bilkent Endüstri Mühendisliği 12. Proje Fuarı ve Yarışması Sonuçları:

  •  Birincilik Ödülü: Coca-Cola İçecek, Marketlerdeki Kategorilerin Yerleşimi ve Optimizasyonu

(G.Altundağ, E. İlbahar, M. Kuş, İ. Memigüven, M. Saraçlar)

  • İkincilik Ödülü: Tofaş, Gövde Alanı Ham Madde Envanter Yönetimi İçin Karar Destek Sistemi

(E. Akyıldız, Ö. Arı, G. Bilgütay, Z. Küçükerol, S. Şener, F. Yılmaz)

  • Üçüncülük Ödülü: AnadoluJet, Uçuş Maliyetlerini Enazlayan Talep ve Filo Atama Sistem Tasarımı

(E. Banak, E. Çakmak, M. Düven, Ö. Özel, İ. Türkeş, M. Uzun)

  • En Başarılı Poster Ödülü: Doğadan, Biten Ürünlerin Kurumsal Kaynak Planlama Sistemi Üzerinde Stoğa Alım Sürecinin İyileştirilmesi

(O. Altıntaş, B. Bebitoğlu, E. Buğday, E. Ceylan, S. Savaşer)

 

2012-2013 Akademik Yılı, Bilkent Endüstri Mühendisliği 11. Proje Fuarı ve Yarışması Sonuçları:

  •  Birincilik Ödülü: P&G-Beğendik, P&G Ürünlerinin Beğendik Marketlerinde Rafta Bulunabilirlik Oranının Artırılması Projesi

(E. Ermin, O. Orhan, S. Güldamlasıoğlu, B. Türkeli, P. Yılmaz, M. Yücebıyık)

  • İkincilik Ödülü: AnadoluJet , Havayolu Ulaşımında Tarife Eniyilemesi ve Otomasyonu

(N. Akar, B. Kepir, Ç. Koçyiğit, I. Koyuncu, M. Özer, T. Turkoğlu)

  • Üçüncülük Ödülü: THY, Uçağa Alım ve Yerleşim Süreçlerinin İyileştirilmesi ve El Bagajı Kontrol Sistemlerinin Geliştirilmesi

(T. Benli , M. Çınar, O. Dinçer, S. Erbengi, P. Okutgen, Ö. Şahin )

  • En Başarılı Poster Ödülü: Shaya, İşgücü Verimliliğinin Artırılması

Bugune kadar Universite-Sanayi Isbirligine sagladigi degerli katkilar nedeniyle Coca Cola Icecekten Sn. Ender Kudiaki bu odule layık gorulmustur.

 

2011-2012 Akademik Yılı, Bilkent Endüstri Mühendisliği 10. Proje Fuarı ve Yarışması Sonuçları:

 

  • Birincilik Ödülü: Coca Cola İçecek, MIT iş Tasarımı ve Uyarlaması Projesi

(M. Ayhan, N. Berktaş, F. Cengiz, Z. Çağlıöz, G. Gürbüz, A. Yılmaz)

  • İkincilik Ödülü: A 101 Yeni Mağazacılık , Depo Tasarımı ve Sistem Geliştirilmesi

(T. Arıcı, O. Çetin, N. Dinçer, E. Gökçe, H. Gürkan, G. Gürük)

  • Üçüncülük Ödülü: Unilever, Algida Tedarik Zincirinin Talebe Cevap Verilebilirliğinin ve Duyarliliğinin Artirilmasi

(A. Duru, E. Güler, N. Gülpınar, H. Kaya, B. Tekin, A. Tokkuzun)

  • En Başarılı Poster Ödülü: Eti Gıda, Yükleme Faaliyetlerinin Çizelgelenmesi için Karar destek Sistemi Tasarımı

 

USİM Ödülleri :
Fuarın 10.yılı olması sebeiyle bu zamana kadar en çok işbirliği projesi gerçekleştirilen şirketlerin üst düzey yöneticilerine “10. Yıl USİM Ödülü” verildi.

  • Arçelik A.Ş.- 49 Proje
  • MAN Türkiye A.Ş. – 26 Proje
  • Coca-Cola İçecek –  26 Proje
  • Unilever Türkiye-  21 Proje

 

 2010-2011 Akademik Yılı, Bilkent Endüstri Mühendisliği 9. Proje Fuarı ve Yarışması Sonuçları:

  •  Birincilik Ödülü, Coca-Cola, Karışık Palet Tasarımı Destek Sistemi
  • (E. Balantekin, A. Çınar, D.Z. Erşahin, S.Z. Padak, Y.O. Selimoğlu)
  • İkincilik Ödülü, Unilever, Stok Tahsisi ve Yerleşm Tasarımı
    (F. Aykır, Ö.F. Cavga, Z. Hız, N. Tuncel, M. Yazar)
  • Üçüncülük Ödülü, Arçelik, Bulasık Makinesi Montaj Hattı İş Sıralama ve İşçi Atama Sistemi Tasarımı
    (C. Canyakmaz, A. Çolak, C. Dönmez, S. Sümer, B.C. Şekerel, E.G. Ulu)
  • Arçelik, Bulasık Makinesi Montaj Hattı İş Sıralama ve İşçi Atama Sistemi Tasarımı
    (C. Canyakmaz, A. Çolak, C. Dönmez, S. Sümer, B.C. Şekerel, E.G. Ulu)
  • Ödülü, P&G, Ankara Rafta Ürün Bulunurluğunun Geliştirilmesi
    (İ. Berke, F. Çeken, A. İnay, B. Sert, B. Yazar)
  • USİM Ödülü, Oyak Renault , Esnek Kaporta Üretim Hattı Elektrot Bileme Frekansları İçin Karar Destek Sistemi Tasarımı
    (D. Burma, T. Çakmanus, H. Işık, M. Işıklı, I. Soyuyüce, H. Şahin)
  • En Başarılı Kobi Projesi, Ulusoy Elektrik , Yalın Üretime Doğru
    (S. Güven, C. Kazan, M.A. Özalp, C. Taslı, H. Yapıcı, M. Yılmaz)

 

2009-2010 Akademik Yılı, Bilkent Endüstri Mühendisliği 8. Proje Fuarı ve Yarışması Sonuçları:

  •  Birincilik Ödülü, Kamil Koç, Mürettebat atama ve çizelgeleme sistemi tasarımı
  • (A. Canoruç, B. Ergün, E. Haliloğlu, Y. Mercan, T. Şahin, M. Şendil)
  • İkincilik Ödülü, BSH, Çamaşır makinesi fabrikası iç lojistik aktivitelerinin optimize edilmesi
    (Y. Arslan, E. Bilgin, A. Bora, M.F. Cabıoğlu, C. Çakır, S.B. Çay)
  • Üçüncülük Ödülü, Renault, Fluence modeli için kapı imalat hücrelerinde süreç tasarım ve optimizasyonu
    (C. Çakmak, Ş. Evirgen, S. Kabalı, A. Kahraman, E.C. Örkiz, Ö.K. Görçin)
  • Mansiyon, Çankaya Belediyesi, Şikâyet yönetim sistemi tasarımı
    (N.M. Akbulut, Ç. Ararat, I. Aydınol, E. Keten, Z. Sarı)
  • Poster Yarışması Ödülü, Ford Otosan , Craiova-Romanya Fabrikası için malzeme toplama sistemi tasarımı
    (Ö.U. Duran, T. Kasımoğlu, M. Sarıbay, U. Türeli, D. Uçan, B. Zileli)

 

2008-2009 Akademik Yılı, Bilkent Endüstri Mühendisliği 7. Proje Fuarı ve Yarışması Sonuçları:

  •  Birincilik Ödülü, MAN, Boru Üretim Hattı İçin Çizelgeleme ve Görsel Takip Sistemi Tasarımı
  • (S.Coşkun, S.Duran, Ö.Erdem, Ö.Karakaya, N.Özulu, A.Yıldırım)
  • İkincilik Ödülü, Arçelik, Değişken Tedarikçi ve Talebe Göre Yurtiçi Araç Sevkiyat ve Rotalama Sistemi
    (F.Daşyürek, S.Eren, Ö.Kaya, G.Sezgin, E.Şahinoğlu)
  • Üçüncülük Ödülü, Bakırköy Belediyesi, Afet Acil Eylem Planı-Kaynak Atama, Takip ve Geçici Depolama Sistemi
    (E.K.Durukan, B.Eray, D.Karaboncuk, P.Karakaş, B.Koç, E.Tok)
  • Mansiyon, Bakırköy Belediyesi, Afet Sonrası İnsan ve Araç Kaynakları Yönetim Sistemi Tasarımı
    (N.Cenk, C.Elbaşıoğlu, T.Tali, Z.Yetiş, F.Yılmaz, G.Yurtlu)
  • Poster Yarışması Ödülü, Coca-Cola Satış ve Dağıtım A.Ş. , Ankara Satış ve Dağıtım Operasyonlarının Entegrasyonu
    (A.D.Gülaçtı, İ.Kılınç, Z.Oto, Z.Seferoğlu, Ç.Turhan, C.Tümer)

 

2007-2008 Akademik Yılı, Bilkent Endüstri Mühendisliği 6. Proje Fuarı ve Yarışması Sonuçları:

  •  Birincilik Ödülü, Benli Geri Dönüşüm, Evsel atık toplama ağı tasarımı ve geri kazanım süreçlerinin iyileştirilmesi
  • (H.Aydın, D.Başoğlu, M.Demirel, A.Güleç, E.Palaoğlu, A.Şimşek)
  • İkincilik Ödülü, Türk Hava Yolları Teknik A.Ş., Boeing 737-800 Uçakları Bakım Malzemeleri İhtiyaç Planlama Sistemi Tasarımı ve Uygulaması
    (A.E.Çetin, A.B.Kadıoğlu, C.E.Kansu, G.Kanyılmaz, B.C.Şal, Ö.F.Şengün)
  • Üçüncülük Ödülü, Procter & Gamble, Market Zincirleri Dağıtım Ağı İyileştirmesi
    (M.O.Karadağ, M.E.Sarıkaya, Y.Sezer, M.Şahin, A.S.Şimşek)
  • Mansiyon, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş., 3G Uygulamaları İçin Geniş Bant İnternet Mobil Modem Pazarlama Stratejileri Geliştirilmesi
    (A.E.Can, M.F.Güven, T.Haydaroğlu, M.B.Okatan, B.Pehlivan, C.Zorluer)
  • Poster Yarışması Ödülü, Coca-Cola Satış ve Dağıtım A.Ş. , Otomat Yer Seçimi ve Servis Sistemi Tasarımı
    (G.Bozyiğit, M.Çavdar, İ.Erkaya, A.Korucu, F.N.Parlar, E.S.Yalçınkaya)

 

2006-2007 Akademik Yılı, Bilkent Endüstri Mühendisliği 5. Proje Fuarı ve Yarışması Sonuçları:

  •  Birincilik Ödülü, Coca-Cola, Damacana su pazar analizi ve dağıtım ağı tasarımı
  • (S.Ayabakan, A.Çelik, E.Erdoğan, C.Karakan, S.Koçak, D.Konur)
  • İkincilik Ödülü, Unilever, Cirosu düşük perakende noktalarına Unilever ürünlerinin dağıtımı için karma sistem tasarımı
    (E.B.Bozkaya, T.B.Erdem, E.Körpeoğlu, E.Nadar, D.Sever, A.Tula)
  • Üçüncülük Ödülü, Man, Otobüs montajında verimlilik için hat tasarım ve planlama yöntemleri
    (O.Atasever, S.Baran, H.B.Gültemiz, M.A.Gürbüz, G.Koyuncu, M.Mısırcı)
  • Mansiyon, Coca-Cola, Ürün yükleme ve hazırlama sürecinin iyileştirilmesi
    (F.Berksun, G.Karakuş, C.Öz, I.Öztürkeri, P.Üstün, V.Yalçın)
  • Poster Yarışması Ödülü, Türksat, Aktivatör: Süreç iyileştirme ve süreç performans takip sistemi
    (I.Karayel, E.Kurt, T.Onay, B.Pekuslu, E.Şahinkaya, Y.Tırpançeker)

 

2005-2006 Akademik Yılı, Bilkent Endüstri Mühendisliği 4. Proje Fuarı ve Yarışması Sonuçları:

  • Büyük Ödül – Tepe Mobilya: Hücresel üretimle teslimat sürelerinin kısaltılması
    (C.H. Bozkurt, Y. Çınar, B. Kayayurt, B. Sevinçli, Ş.O. Tamer, A.D. Usluoğlu)
  • En iyi imalat sistemi tasarımı projesi – Arçelik Bulaşık Makinesi Fabrikası: Bulaşık Makinesi montaj hattı tasarımı
    (N. Altunbaşak, M. Ayrancı, S. Güner, A.B. Paç, S. Türkmen, E. Ulusan)
  • En iyi lojistik projesi – Coca-Cola: Çapraz yüklemeye dayalı bir ürün dağıtım sisteminin geliştirilmesi
    (A. Akyürük, A.C. Akyüz, H. Kal, T. Kandemir, M. Mavioğlu, İ. Üstündağ)
  • En iyi tedarikçi yönetimli stok sistemi projesi – Coca-Cola: Bayilerde tedarikçi yönetimli stok sistemi geliştirilmesi
    (B. Biliker, Ç. Cebe, M. Çelen, I. Öndeş, M.H. Öztürk, K. Zıraman)
  • En iyi stok yönetimi projesi – Cognis Kimya: Envanter yönetimi ve stok optimizasyonu
    (V.A. Bolat, M. Çekdemir, M.G. Çevik, İ.A. Karaer, S. Kardaş, F. Öztürk)
  • En iyi tahmin sistemi tasarımı projesi – Eti: Talep tahmini ve tahmin bilgileri akış sisteminin tasarımı
    (M. Çekiç, F. Demirci, Ç. Karataş, A. Öztüre, M. Özyörük)
  • En iyi bilişim projesi – Efes: Ürün takip sistemi tasarımı
    (P. Akçayöz, A. Çetin, Z.E. Eryol, N. Kılıç, E. Sakallı, G. Yılmaz)
  • En iyi üretim yöntemi projesi – Tepe Mobilya: Hücresel üretimle teslimat sürelerinin kısaltılması
    (C.H. Bozkurt, Y. Çınar, B. Kayayurt, B. Sevinçli, Ş.O. Tamer, A.D. Usluoğlu)
  • En iyi sipariş takip sistemi projesi – Unilever: Ürünlerin rafta bulunabilirliğini arttırmak amaçlı sipariş takip sistemi tasarımı
    (K. Gül, E. Güven, İ. Kulan, O. Ocak, İ. Özçelik, C.S. Polat)

 

2004-2005 Akademik Yılı, Bilkent Endüstri Mühendisliği 3. Proje Fuarı ve Yarışması Sonuçları:

  • Birincilik Ödülü, Arçelik Bulaşık Makinası Fabrikası, Mekanik Bölümü için Denetleme Sistemi Tasarımı ve Uygulaması
    (K. Arman, A. Ayhan, A. B. Çolak, F. Ergen, D. Ölez)
  • İkincilik Ödülü, Unilever, Dağıtım Ağı Performans Değerlendirme
    (E.S. Bozoğlu, Z. Çokgünlü, K.S. Güzel, B. Önal, O. Yörükoğlu)
  • Üçüncülük Ödülü, MAN, Dahili İmalat Parça Yönetimi: Evinde Üret, Sistemli Yönet
    (C. Dalokay, G. Ertürk, İ.S. Kacar, O. Ünlüönen, G. Yazıcı)
  • Mansiyon, TAI, Değişken Talebi Karşılamak İçin TAI’de Yalın Dönüşüm
    (L. Aracı, A. Bavbek, A.İ. Özdemir, I. Sarı, A. Toklu, İ. Yılmaz)
  • Poster Yarışması Ödülü,MAN, Dahili İmalat Parça Yönetimi: Evinde Üret, Sistemli Yönet
    (C. Dalokay, G. Ertürk, İ.S. Kacar, O. Ünlüönen, G. Yazıcı)

 

2003-2004 Akademik Yılı, Bilkent Endüstri Mühendisliği 2. Proje Fuarı ve Yarışması Sonuçları:

  • Birincilik Ödülü, Bilkent Üniversitesi, Personel Taşıma Sistemi İçin Etkin ve Ekonomik Çözüm
    (V. Dinçerler, E. Güven, M. M. Tanrıkulu, M. Temel, M. Yitmen)
  • İkincilik Ödülü, Ortadogu Rulman Sanayi, Son Ürün Envanter Kontrol ve Takip Sistemi
    (C. Erkan, N. Göksu, I. Öncel, F. Paç, T. Söğütlü)
  • Üçüncülük Ödülü, Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi, Risk Faktörlerine Göre Maliyetlendirme Sistemi
    (N. Büyükkaramıkli, N. Çakan, Ö. Kalem, S. Karan, F. Koçak)
  • Mansiyon, Türk Traktör, Ana Montaj Hattinda Envanter Politikalari ve Yerleşim Düzeni Belirlenmesi
    (M. Akan, S. Demirel, S. Erenay, S. Özdemir)
  • Poster Yarışması Ödülü, GATE Elektronik, İnternet Etkileşimli Ürün ve Performans Takip Sistemi
    (G. Altan, E. Arslan, N. Esirgen, I. Savcı, D. Tosun)

 

2002-2003 Akademik Yılı, Bilkent Endüstri Mühendisliği 1. Proje Fuarı ve Yarışması Sonuçları:

  • Birincilik Ödülü, ORS, İş Sıralama ve Çizelgeleme Sistem Tasarımı
    (S. Aydın, A. Çorakçı, A. Karaduman, U. Koç, B. Nurlu, B. Yalçın)
  • İkincilik Ödülü, Speed Food, Pazar Payı ve Kar Marjının Arttırılması
    (H. Çulum, A. Demirkan, D. Hacıoğlu, D. Önder, D. Şen)
  • Üçüncülük Ödülü, MAN, Barkod Otomasyonu
    (H. Avcı, Z. Ayrım, S. Birinci, Ç. Gizli, M. Özdemir)
  • Birinci Mansiyon, Real, Ürün Yerleştirme Raflarının Yerleşim Düzeni Analizi ve İyileştirilmesi
    (C. Doğruyol, E. Keyik, O. Şöhret, G. Toğay, H. Yüksel)
  • İkinci Mansiyon, ASELSAN, Mühendislik Bölümü için Bilgi Sistem Tasarımı
    (F. Akbaş, A. Bahar, F. Demirci, C. Kil, R. Karaşahin)