ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİ

ÖĞRENCİLER, SANAYİNİN ÖNDE GELEN FİRMALARIYLA ÇALIŞARAK ONLARIN SORUNLARINA ÇÖZÜMLER ÜRETTİLER.

Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencileri, Sanayinin önde gelen firmalarının sorunlarına çözümler ürettiler. Öğrenciler oluşturdukları ekipler ile 8 ay boyunca hem firma ortamında hem de okullarında iş dünyası ve akademik danışmanlarıyla birlikte çalıştılar.

A101 Yeni Mağazacılık, Abdi İbrahim, Altunbilekler, Arçelik Bulaşık Makinesi ve Buzdolabı Fabrikaları, BSH, Coca Cola İçecek, DHL, Doğadan, Ekol Lojistik, Ersil Mağazacılık, Eti Gıda, FNSS, Güven Hastanesi, Havelsan, IBM, T.C. Kalkınma Bakanlığı, 3M, Nurol Makine, Optimal, Philip Morris International, TAİ, TPI Kompozit ve Unilever  gibi sanayi devlerinin katılımlarıyla gerçekleşen çalışmaların bu yıl 16.sı gerçekleşti.

Bir yandan öğrencilere iş hayatını yaşayarak öğrenme deneyimi kazandırırken firmalara da ürün, yöntem veya hizmet süreçlerine ait karar destek sistemlerinde ölçülebilir faydalar sağlayan bu çalışmada bu yıl 29 projede 178 öğrenci görev aldı.

 

 

Birincilik ödülünü; Eti Gıda işbirliğiyle gerçekleştirilen “Modern Kanal Tanzim Teşhir Personeli İçin Çizelgeleme ve Rotalama Sistemi Geliştirilmesi” projesi,

 

İkincilik ödülünü; Coca Cola İçecek işbirliğiyle gerçekleştirilen “Kentsel Teslimat İhtiyaçlarına Yanıt Verecek Proaktif ve Sürdürülebilir Lojistik Sistemi Tasarımı” projesi,

Üçüncülük ödülünü; BSH işbirliğiyle gerçekleştirilen “Ürünlerin Kümeleme Analizi ile Gruplandırılması ve Depolara Atanması” projesi aldı.

ÜNİVERSİTE – SANAYİ İŞBİRLİĞİ 24 YILDIR BAŞARIYLA SÜRÜYOR…

Ülkemizin seçkin kuruluşlarının katkılarıyla, Türkiye’de ilk defa Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünün gerçekleştirdiği Üniversite Sanayi İşbirliği Programı’nı 24 yıldır başarıyla sürdürmekteyiz. Bu program kapsamında Endüstri Mühendisliği Bölümü dördüncü sınıf öğrencilerinden oluşan proje ekipleri firma ve üniversite danışmanlarının katkılarıyla firmaların belirlediği gerçek problemleri çözmektedirler. Yapılan bu projeler firmanın kullandığı bir ürün, yöntem veya hizmet şeklinde ilgili firmaya önemli yarar ve katma değer sağlamaktadır.Bu sene yapılan projeleri katılımcılarımızla paylaşmak, çeşitli sektörlerden gelen farklı firmaların birbirleriyle ve üniversiteyle olan etkileşimini ve işbirlikteliğini arttırmak amacıyla Bilkent Endüstri Mühendisliği Proje Fuarı ve Yarışmasını düzenlemiş bulunmaktayız.

Daha ayrıntılı bilgi için buraya tıklayınız.